piłka nożna

Budżety klubów ekstraklasy

14 sierpnia 2018 0

budżet ekstraklasy

Istnieje trafne przekonanie, że duże pieniądze powiązane są ze światem piłki nożnej. Kluby należące do Ekstraklasy nie ukrywają ani wydatków, ani przychodów rocznych, a przygotowywane raporty jasno ukazują, jak kształtują się wyniki finansowe poszczególnych klubów. Warto podkreślić, że przy wyliczeniach nie bierze się pod uwagę jednorazowych sytuacji, takich jak transfer lub wypożyczenie zawodnika.

Wzrost przychodów Ekstraklasy

Budżet większości klubów Ekstraklasy rozwija się i rośnie, a łączna kwota w tym roku wynosi ponad 700 milionów złotych, czyli aż o 200 milionów więcej niż w roku ubiegłym. Największy udział w tym rekordzie ma Legia Warszawa, której budżet oscyluje w granicach 200 milionów złotych. Tak wysoką sumę zawdzięcza stabilnej grze i doskonale dobranemu składowi, co przyczynia się do awansów i wysokich premii. Klub zarabia także na wiele różnych sposobów, między innymi na sprzedaży gadżetów.

Spadek przychodów

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o wysokość budżetu znajduje się Lech Poznań. Swoją wysoką pozycje nie zawdzięcza jednak wzrostowi przychodów, ponieważ kwota na ten rok jest znacznie niższa od sumy uzyskanej w roku poprzednim. Pod tym względem klub był dużą konkurencją dla Legii Warszawa, jednak obecnie ich budżety są bardzo rozbieżne.

Stabilność przede wszystkim

Budżet wielu klubów Ekstraklasy nie różni się znacznie od kwot przedstawionych w poprzednim roku. Szansą Lechii Gdańsk na zmianę pozycji w rankingu najbogatszych klubów jest postaranie się o awans i możliwość wzięcia udziału w eliminacjach rozgrywek europejskich. Jak już wspomnieliśmy – transfery nie są wliczane do rocznego budżetu, co nie znaczy, że klub tych pieniędzy nie wykorzystuje. Dla niektórych transfery zawodników są bardzo dużym źródłem przychodu. Należy też podkreślić, że wysokość budżetu nie decyduje o wynikach, ponieważ sukcesy sportowe mogą osiągać zarówno kluby o wysokich przychodach, jak i o niskich.

W jaki sposób kształtuje się budżet klubów Ekstraklasy?

Według raportów, największe kwoty do budżetu klubu wnoszą transmisje. Przychody uzyskane z dni meczowych są ważną częścią przychodów, które wzrosły dzięki nim o prawie 60 %. To doskonały sposób na podniesienie zysków dla klubów, których budżet jest niewielki, nie mają wsparcia sponsora, a działania komercyjne nie przynoszą skutku. Oczywiście kwoty uzyskane w ramach przychodu uzależnione są od liczny kibiców pojawiających się na meczach. Chętnych na oglądanie rozgrywek jest dużo, jednak istnieją ograniczenia w postaci zbyt małych stadionów, a to z kolei działa na ich niekorzyść.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *