piłka nożna

Sponsorzy ekstraklasy

23 października 2018 0

sponsorzy ekstraklasy

Polska Ekstraklasa nie należy do europejskich potentatów pod względem finansowym i medialnym, aczkolwiek z każdym rokiem zyskuje coraz większy rozgłos oraz generuje większe przychody. Futbol od zawsze cieszył się w Polsce dużą popularnością, dlatego też sponsorzy medialni coraz chętniej spoglądali w tym kierunku, widząc w tym okazję do wypromowania swojej marki.

Pierwsi sponsorzy Ekstraklasy

Pierwszym z zainteresowanych był jeden z polskich banków, który negocjował pozycję sponsora tytularnego Ekstraklasy. Pomimo pierwszych nieśmiałych prób w 2002 r., PZPN nie udało się dojść do porozumienia. Dwa lata później prawa do nazwy najwyższej klasy rozgrywkowej piłki nożnej wygrała Idea, która rywalizowała w przetargu z Erą (obie sieci przeistoczyły się w dzisiejsze Orange i T-Mobile). W ciągu 3,5 lat współpracy francuski operator zapłacił Ekstraklasie w ramach sponsoringu 31,6 mln zł. Umowa wygasła po sezonie 2007 – 2008.

Największy sponsor piłki nożnej

Sezon 2016 – 2017 przyniósł kolejnego sponsora, którym został Totalizator Sportowy. Kontrakt został podpisany na rok, z czym nazwa rozgrywek nosiła nazwę „Lotto Ekstraklasa”. Na sponsora strategicznego mianowano Keno – jedną z najpopularniejszych gier liczbowych na świecie. Po roku do tego grona dołączył bank PKO BP, podpisując umowę sponsorską na trzy lata. Według prezesa PKO BP współpraca będzie długofalowa, a na efekty trzeba poczekać co najmniej trzy lata, dlatego przedłużenie umowy będzie nieuniknione.

Firmy dostarczające sprzęt do piłki

Sponsorzy tytularni i strategiczni to nie jedyni sponsorzy. Do tej grupy można również zaliczyć sponsorów technicznych, którymi w polskiej Ekstraklasie byli Puma i Adidas. Obydwie marki dostarczały piłki meczowe, a także piłki treningowe dla każdego z klubów. W latach 2008 – 2014 Puma dostarczała piłki takie jak Puma v1.08, PowerCat 1.10 i PowerCat 1.12, które były oficjalnymi piłkami meczowymi. Od sezonu 2014 – 2015 sponsorem technicznym jest Adidas, który dostarczył takie piłki jak Brazuca, Conext15, Errejota, czy też Krasava.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *